Специализирано фотографско търсене  
ProPics

Здравейте ( Вход | Регистрация )

3 страници V  1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Договор за фото услуга
hjnmpt
коментар Feb 22 2011, 03:06 PM
Коментар #1

новак

Група: ???????????
Коментари: 4
hjnmpt is off the scale  ()

Здравейте,

Наскоро ми се наложи да заснема един проект. След заснемането клиента имаше някакви изисквания към мен, които не бях опоменати в предварителният разговор. Решил съм да напиша един договор за фото услуга (фотогарф-клиент), но бих искал преди това да попитам дали случайно нямакой може да сподели опита си в това отношение и дори да ми даде примерен договор, върху който да работя.

Благодаря,
Поздрави!

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Googlebot
коментар Feb 22 2011, 03:06 PM
Коментар #

Реклами от Google

Група: Bot

Quote Post
tihomir
коментар Feb 22 2011, 03:53 PM
Коментар #2

потребител
*

Група: M??????
Коментари: 73
tihomir is off the scale  ()

Здравей,

Всичко много зависи от това как си изградил бизнес модела си. Няма договори, които са универсални, които може да ти бъдат дадени, но има такива, от които можеш да взаимстваш и да направиш този, който е за твоя случай.

Едно от нещата в договора, които присъстват са това кой извършва услугата (физическо лице/фирма, контакти, уеб сайт и т.н.), както и това кой получава резултата от услугата (клиентът с информация за контакт и т.н.).

Договорът трябва да съдържа цялата информация, която е нужна на клиента, за да знае добре за какво плаща и за какво НЕ плаща. Трябва ясно да посочиш къде се правят снимките, колко време продължават снимките, какво точно се снима.

Отделно трябва да посочиш за какво ще бъдат използвани тези снимки — ако ще ги продаваш на сток агенции, трябва да имаш отделен договор (model release), който да представиш на тях, но тук говорим за договор между теб и клиента. В случая трябва да упоменеш ясно как ти ще използваш тези снимки и как те могат да бъдат ползвани, както и това какво им даваш като резултат. Трябва да кажеш какви права имаш ти върху снимките и какви те (според това, което си заплащат). Разбира се, тук зависи и какъв ти е бизнес моделът по отношение на файловете (цифровите негативи). Например трябва да е ясно, че тези снимки (вероятно) е в възможно ти да ги използваш в твое портфолио и реклама на бизнеса ти, но (зависи от бизнес модела ти) няма да ги продаваш на 3-ти лица без писменото съгласие на клиента. Ако става въпрос за комерсиална фотография, там вече нещата са според договорката — дали ще е на брой отпечатани копия на снимкита, дали ще е на това каква аудитория ще види снимките и т.н... Всичко това трябва да е ясно и точно написано.

За да бъдеш стабилен в бизнеса си трябва да не криеш подобни информации, защото един ден може да ти изиграе лоша шега. Всичко трябва да е ясно и да е документирано добре на необходимото юридическо ниво.

Стреми се договорът да е по-малко от 2 или 3 страници, но все пак да представиш изчерпателно какво се включва и какво НЕ се включва в тези снимки.

--------------------
Ако нямаше фотошоп, хората щяха да снимат по-старателно.
+Quote Post
hjnmpt
коментар Feb 22 2011, 04:00 PM
Коментар #3

новак

Цитат(tihomir @ Feb 22 2011, 03:53 PM) *

Здравей,

Всичко много зависи от това как си изградил бизнес модела си. Няма договори, които са универсални, които може да ти бъдат дадени, но има такива, от които можеш да взаимстваш и да направиш този, който е за твоя случай.

Едно от нещата в договора, които присъстват са това кой извършва услугата (физическо лице/фирма, контакти, уеб сайт и т.н.), както и това кой получава резултата от услугата (клиентът с информация за контакт и т.н.).

Договорът трябва да съдържа цялата информация, която е нужна на клиента, за да знае добре за какво плаща и за какво НЕ плаща. Трябва ясно да посочиш къде се правят снимките, колко време продължават снимките, какво точно се снима.

Отделно трябва да посочиш за какво ще бъдат използвани тези снимки — ако ще ги продаваш на сток агенции, трябва да имаш отделен договор (model release), който да представиш на тях, но тук говорим за договор между теб и клиента. В случая трябва да упоменеш ясно как ти ще използваш тези снимки и как те могат да бъдат ползвани, както и това какво им даваш като резултат. Трябва да кажеш какви права имаш ти върху снимките и какви те (според това, което си заплащат). Разбира се, тук зависи и какъв ти е бизнес моделът по отношение на файловете (цифровите негативи). Например трябва да е ясно, че тези снимки (вероятно) е в възможно ти да ги използваш в твое портфолио и реклама на бизнеса ти, но (зависи от бизнес модела ти) няма да ги продаваш на 3-ти лица без писменото съгласие на клиента. Ако става въпрос за комерсиална фотография, там вече нещата са според договорката — дали ще е на брой отпечатани копия на снимкита, дали ще е на това каква аудитория ще види снимките и т.н... Всичко това трябва да е ясно и точно написано.

За да бъдеш стабилен в бизнеса си трябва да не криеш подобни информации, защото един ден може да ти изиграе лоша шега. Всичко трябва да е ясно и да е документирано добре на необходимото юридическо ниво.

Стреми се договорът да е по-малко от 2 или 3 страници, но все пак да представиш изчерпателно какво се включва и какво НЕ се включва в тези снимки.

Благодаря за подробното описание и отделеното време ще го имам предвид при писането на договора.

+Quote Post
миро77
коментар Feb 22 2011, 04:30 PM
Коментар #4

потребител
*

Група: ??????
Коментари: 105
миро77 is off the scale  ()

Ако си в качеството на физическо лице и цената на услугата е над минималната работна заплата, ще трябва да сключите граждански договор.
Ако е под 240 лв. може и договор за услуга (поръчка) из нета има много бланки. Ето една: Прикачен файл  Dogovor_za_pora4ka.doc ( 44k ) Брой сваляния: 69

Имай предвид, че щом ти искат договор, със сигурност ще го осчетоводят и трябва да си подадеш данъчна декларация дори и това да е единствения ти страничен доход. В противен случай освен, че рано или късно ще си платиш данъка ще отнесеш и сериозна глоба.

+Quote Post
hjnmpt
коментар Feb 22 2011, 04:47 PM
Коментар #5

новак

Цитат(миро77 @ Feb 22 2011, 04:30 PM) *

Ако си в качеството на физическо лице и цената на услугата е над минималната работна заплата, ще трябва да сключите граждански договор.
Ако е под 240 лв. може и договор за услуга (поръчка) из нета има много бланки. Ето една: Прикачен файл  Dogovor_za_pora4ka.doc ( 44k ) Брой сваляния: 69

Имай предвид, че щом ти искат договор, със сигурност ще го осчетоводят и трябва да си подадеш данъчна декларация дори и това да е единствения ти страничен доход. В противен случай освен, че рано или късно ще си платиш данъка ще отнесеш и сериозна глоба.

Първо благодаря за мнението и файла.

Това не го иска клиента, а искам аз да си вържа гащите ако в един момент каже клиентаи ама ние си говорихме да ми дадеш TIFF, а ми даваш JPG. Искам тези неща да ги опиша в договора, за да няма после ама ти, ама аз.

Поздрави!

+Quote Post
web-a-porter
коментар Feb 24 2011, 03:28 PM
Коментар #6

новак

Коментари: 1
web-a-porter is off the scale  ()

благодарим

+Quote Post
index
коментар Mar 19 2011, 10:21 AM
Коментар #7

новак

index is off the scale  ()

благодарим

god.gif

+Quote Post
terziev
коментар Jan 13 2012, 03:19 PM
Коментар #8

новак

terziev is off the scale  ()

Супер! R&R.gif

+Quote Post
smaquen
коментар Jan 18 2012, 12:54 AM
Коментар #9

потребител
*

Група: ??????
Коментари: 19
smaquen is off the scale  ()

здрасти

когато стандартизираш този довор, ще ти представлява ли проблем да го закачиш във форума или да го получа на готово
(не че съм готованец, но идеята ти звучи правилно)
Случвало ми се е да опирам до подобни договори, вършат работа.

+Quote Post
Alana
коментар May 1 2012, 11:42 AM
Коментар #10

новак

Alana is off the scale  ()

Цитат(smaquen @ Jan 18 2012, 01:54 AM) *

здрасти

когато стандартизираш този довор, ще ти представлява ли проблем да го закачиш във форума или да го получа на готово
(не че съм готованец, но идеята ти звучи правилно)
Случвало ми се е да опирам до подобни договори, вършат работа.

супер :) ще погледна примерния договор. мерси :)

+Quote Post

3 страници V  1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic

Collapse

> Подобни теми

Заглавие Отговори Автор Прегледана Последно действие
Висококачествени фотоалбуми в България 1 Емил 402 Apr 21 2019, 09:21 PM
Емил
Сватбени фотографи - временна заетост 0 borislav1377@gmail.com 145 Apr 13 2019, 05:38 PM
borislav1377@gmail.com
Избор на фотоапарат 1 skarif 1,783 Feb 26 2019, 11:57 AM
lidmn
Фотоизложба в галерия "Актив Арт" 9 freestyler 7,219 Feb 25 2019, 12:28 PM
rumi_radeva77
ФОТОГРАФСКИ КОНКУРС 2 Петърчо1 3,642 Feb 24 2019, 08:56 PM
jenq.goranova65

- Lo-Fi версия Дата и час: 23rd April 2019 - 06:31 PM
За контакти и реклама: support@propics.eu