Специализирано фотографско търсене  
ProPics

Здравейте ( Вход | Регистрация )

Reply to this topicStart new topic
> Какво трябва да знаем за заснемането на събития? Трета част.
freestyler
коментар Jan 18 2010, 05:29 PM
Коментар #1

на мен ми пука ...

Група: Administrators
Коментари: 2,292
freestyler is off the scale  ()

Продължаваме темата ...

Пост-обработка

След като приключи събитието и се приберете не мислете, че едва ли не сте свършили работата. Работата продължава и то в някои случаи още няколко дни.
Първо прехвърлете всички файлове на твърдия диск на компютъра си. Аз съм много предпазлив и ги прехвърлям на два различни твърди диска и форматирам картата, чак след като запиша готовите снимки на DVD.
В повечето случай организатора на събитието ще ви поиска няколко снимки за пресата и интернет сайтове. Трябва да ги изпратите в подходящ вид, още същата вечер или най-късно рано на следващата сутрин.
Ще говоря за Nikon NEF файловете, защото работя с Nikon система. Препоръчвам фирмения конвертор Nikon Capture NX2. За всички останали марки е въпрос на личен избор. Най-често се ползват Lightroom и Photoshop. Аз също ползвам Photoshop, но на по късен етап от обработката и за по-сложни корекции. Препоръчвам снимането в RAW, ако снимате в JPEG ви желая късмет.

Какво обикновено се коригира на снимките в RAW конвертора.
- Нивото на експозицията
- Белия баланс
- Изправяне на хоризонта
Трябва да отбележа, че Nikon Capture NX2 автоматично прави редица корекции на снимката, още със зареждането на файла в програмата.
Ако е необходимо корекции като:
- Изостряне
- Рязане
- Премахване на шум
препоръчвам да се правят във Photoshop.
Ако е уговорено предварително и клиента го изисква, се прави задълбочен ретуш на подбрани снимки. Той най-често включва:
- Премахване на лога, предмети и хора
- Ретуш на лице
Основните техники и инструменти, които се ползват във Photoshop са:
- Clone Stamp
- Unsharp mask
- Dodge, Burn
- Смесване на слоеве

Благодаря за вниманието и интереса!
Първа част | Втора част

--------------------

User is offlineProfile CardPM
Go to the top of the page
+Quote Post
Googlebot
коментар Jan 18 2010, 05:29 PM
Коментар #

Реклами от Google

Група: Bot

Quote Post
kosiko
коментар Oct 28 2010, 04:46 PM
Коментар #2

новак

Група: ???????????
Коментари: 5
kosiko положителна репутация  ()

Здравй freestyler .
Обръщам се към теб с молба за помощ, въпреки че си описал повечето неща страхотно (като за англичани) за което много ти благодаря. И въпреки всичко имам някои конкретни въпроси.
Първо да кажа за какво става дума.Трябва да снимам някаква конференция и тъй като ми е за първи път, естествено е да се шашкам.
Техниката ми е Nikon D90 и светкавица Nikon SB-900.Обективът е китак AF-S DX NIKKOR 18-105 f/3.5-5.6G ED VR. Имам и триножник - едва ли ще е удачно да го нося там.
Още не съм ходил да видя залата ,но предполагам, че е по-висока от 3 метра.Дано и светлината да е горе-долу добра.Естествено, че ще ползвам светкавицата, но се колебая точно как.Дали да я насочвам хоризонтално без нищо или с вградения адаптер за широк ъгъл, или да ползвам дифузионната пристафка. Можеби ще е най-добре да е под някакъв ъгъл с вградения отразяващ панел+ вградения адаптер за широк ъгъл. Каква да бъде настройката на светкавицата за метода на осветяване -стандартно,приоритет на центара или равномерно?
Задавам тези ламарски въпроси,защото светкавицата ми е отскоро и нямам достатъчно опит с нея. em217.gif
Да кажа и още нещо. Ще снимам изключително в RAW.
E, може и да ме светнеш и за някои настройки на апарата за конкретните ситуации, ако има нещо на което трябва да обърна внимание.
Или нещо друго за което се сетиш. god.gif

+Quote Post
freestyler
коментар Nov 2 2010, 05:51 PM
Коментар #3

на мен ми пука ...

Група: Administrators
Коментари: 2,292
freestyler is off the scale  ()

Проблема (ако може така да се каже) при фотографията е че за добри снимки трябва да се съобразиш със страшно много неща. Затова няма готови настройки шаблони, а трябва индивидуален подход във всяка ситуация.
Това което си написал е приложимо и се прави в различни ситуации. Имам предвид, накъде е насочена светкавицата, да има ли дифузер отпред, да е включен ли ТТЛа, ако не е включен на каква мощност да се остави светкавицата и тн.
Всичко това зависи от страшно много неща като: обща осветеност, цвят на тавана и стените, височина на тавана, разстояние до обектите, до колко е динамична сниманата сцена и тн.
Светкавицата ти е много добра и можеш да и се довериш, като я включиш на ауто. Това е добър вариант особено, ако не си сигурен какво правиш.

Не знам какво друго мога да ти кажа така ... освен успех и късмет!
sup.gif

--------------------
+Quote Post
kosiko
коментар Nov 6 2010, 01:08 AM
Коментар #4

новак

Коментари: 5
kosiko положителна репутация  ()

Благодаря ти за отговора. Дано да се справя. Ако е всичко наред ще научиш веднага beer.gif ,че ако не се справя, не се знае дали ще мога да пиша (зависи дали ще мога да избягам толкова бързо) xixi.gif .Е пак ще научиш разбира се .Майтап да става . Доскоро slr.gif

+Quote Post
barbukovkoto
коментар Sep 22 2017, 02:38 AM
Коментар #5

новак

Коментари: 1
barbukovkoto is off the scale  ()

bravo.gif

+Quote Post
awesome
коментар Jan 16 2018, 12:44 PM
Коментар #6

Нерегистриран

Отдавна търся информация по темата и тази серия от съвети се оказа изключително полезна!
гидероси, гидероси, Бебешки рокли

Това съобщение е било редактирано от awesome на Jan 23 2018, 03:54 PM

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Collapse

> Подобни теми

Заглавие Отговори Автор Прегледана Последно действие
Какво мислите за фото семинарите (workshop)? 6 миро77 5,303 Feb 4 2018, 09:16 PM
awesome
Какво мислите за този фото конкурс? 0 freestyler 2,929 Nov 9 2016, 12:54 PM
freestyler
Какво можете да ми кажете за NIKON D3200 3 DeeDee 5,427 Sep 17 2016, 08:29 PM
ivi
Какво мислите за картините на Пикасо и Дали? 2 freestyler 3,011 Jan 25 2015, 06:02 PM
slambrev
Какво трябва да знаем за заснемането на събития? Втора част. 4 freestyler 6,313 Jun 11 2013, 10:55 AM
ady

- Lo-Fi версия Дата и час: 19th September 2019 - 11:40 PM
За контакти и реклама: support@propics.eu