Помощ - Търсене - Потребители - Календар
Пълна версия: istockphoto.com - Регистрация и качаване на снимки
Българска фотография > ФОТОГРАФИЯ > Сток Фотография - пари от снимки
Страници: 1, 2
freestyler
е Канадски сток сайт. Без съмнение е един от сайтовете, които продават най-много. Именно заради това да се ъплоудват снимки там е много препоръчително. На ново регистрираните фотографи изобщо не им е лесно. Екипът на сайта е много придирчив към качеството на снимките, за да Ви ги приемат се чака по 2-3 седмици, ще ви се струва, (а може би ще имате право) че Ви връщат снимките абсолютно не основателно. Всичкото това обаче не трябва да Ви спира, а трябва да Ви амбицира, защото наистина продават страшно много!
Нещата коренно се променят, ако станете ексклузивен АйСток фотограф. Тогава, ще Ви приемат снимките веднага, ще снижат критериите, ще Ви "бутат" напред при търсене и ще получавате повече пари за даунлоуд. За да стане това обаче първо трябва да имате над 250 даунлоуда и да качвате снимките си само и единствено в istock. Дали да станете ексклузивен фотограф, ще си решите сами.

Линк за Регистрация

Вижте прикачените файлове Вижте прикачените файлове
На имейла който напишете тук, освен паролата за влизане в сайта, ще получавате и друга полезна информация, като кои снимки са ви приели и кои не и с какви аргументи.
Вижте прикачените файлове Вижте прикачените файлове Вижте прикачените файлове
Съгласявате се с правилата на сайта и влизате с потребителското си име и паролата която са Ви изпратили на мейла.

Качване на снимка. Преди да получите пълен достъп изискват попълване на тест от 13 въпроса и три снимки за проверка на възможностите Ви. Това е нещо като входящ тест.

Цитат
1. Всички лица които могат да се разпознаят на снимката, включително и в тълпата трябва да имат model release:
a. вярно
b. невярно

2. Логота са допустими при снимки от широк ъгъл:
a. Вярно
b. Невярно

3. Разпознаваеми дизайнерски марки, като трите линии на adidas и запетайката на Nike, са допустими ако името го няма:
a. Вярно
b. Невярно

4. Сгради-забележителности като Операта в Сидни или Емпайър Стейт Билдинг се нуждаят от property release за да се използват за royalty-free stock:
a. Вярно
b. Невярно

5. Необходим е model release за автопортрет:
a. Вярно
b. Невярно

6. Фотографът може сам да си е свидетел за Model/Property Release:
a. Вярно
b. Невярно

7. Обикновено щракване е достатъчно, iStock не изисква качество в композицията:
a. Вярно
b. Невярно

8. Допустимо е да се протестира за отхвърлена снимка в iStock форума:
a. вярно
b. невярно

9. Разрешено е да се копира композицията на друг автор:
a. Вярно
b. Невярно

10. Снимките трябва да се интерполират до максималния XXL размер:
a. Вярно
b. Невярно

11. Показаната снимка съдържа:
http://russki.istockphoto.com/app_question..._view.php?ID=72

a. Шум
b. Компресия
c. Шум и компресия
d. Нито едно от посочените

12. Показаната снимка е със
http://russki.istockphoto.com/app_question..._view.php?ID=73

a. Приемливо осветление
b. Неприемливо осветление

13. Показаната снимка е с:
http://russki.istockphoto.com/app_question..._view.php?ID=74

a. Приемлив детайл и текстура
b. Неприемлив детайл и текстура

Превод на теста - Katrinzita
От тук вече ще използвам личния си акаунт и ще кача снимка.
Снимката е подготвена предварително за сток. Това означава, че съм я обработил по подходящ начин а именно - махнал съм търговски марки и лога, не се виждат лица на хора, за които нямам модел релийз, оправил съм си (ако е необходимо) експозицията, контраста, цветовете, шума, остротата и тн. Качвам снимката в максимално големия размер резолюция.

Отговарям на четирите въпроса, които са винаги едни и същи и винаги в този ред.
Вижте прикачените файлове
Следва може би най-съществената част. Име на снимката, описание, ключови думи и избор на категории.
Описанието на снимката трябва де е от минимум пет думи.
Ключовите думи трябва да са между 5 и 50 на брой. Те са много важна част за успеха на една снимка. Масово клиентите търсят снимки по ключови думи. Масово ще Ви връщат снимки за не съответстващи на снимката ключови думи. Затова трикът тук е първоначално пишете по-малко и по-точни думи. След като веднъж Ви вземат снимката, можете да добавите и други думи, които ще бъдат приети доста по лесно.
Категориите са добре организирани и просто трябва да изберете поне една.
Ако на снимката Ви има човек, който може да бъде разпознат. Задължително към нея трябва да качите модел релийз подписан от човека/модела на снимката и Вас като фотограф.
Модел релийз на АйСток можете да изтеглите от тук: http://www.istockphoto.com/docs/modelrelease.pdf
Ако няма хора или не могат да бъдат разпознати (примерно са далече или в дефокус) пропускате това поле и продължавате.

Успех на всички! beer.gif
Снежанка
beer.gif beer.gif
freestyler

Тази снимка е изтеглена 13936 пъти (до момента). Автора и е забогатял с 15 000 - 20 000 хиляди долара само от тази си снимка! Иначе човека има до момента 199027 даунлоуда em24.gif
filadendron
Какво се прави ако модела който снимам е дете примерно на 3 годинки.
Родителите ли попълват формуляра modelrelease и се подписват ?
Ще съм благодарен ако дадете малко повече инфо около modelrelease за istock.
Здравейте тукущо се регистирах в www.istockphoto.com и немогадакача
снимки четах написаното но неразбирам каде да кликна?
freestyler
Цитат(filadendron @ Dec 22 2008, 07:20 AM) *

Какво се прави ако модела който снимам е дете примерно на 3 годинки.
Родителите ли попълват формуляра modelrelease и се подписват ?
Ще съм благодарен ако дадете малко повече инфо около modelrelease за istock.

http://www.istockphoto.com/docs/modelrelease.pdf
Точно под информацията за модела има и място за попълване за родител или настойник, щом детето е непълнолетно там трябва да се попълни задължително, нещо повече в този случай (малко дете) просто попълнете всичко: Фотограф, модел, родител/настойник и свидетел.

Цитат(top @ Dec 22 2008, 11:01 AM) *

Здравейте тукущо се регистирах в www.istockphoto.com и немогадакача
снимки четах написаното но неразбирам каде да кликна?

Здравейте весела коледа

искав да питам кадеда напиши сметката за превот на парите
freestyler
Цитат(top @ Dec 26 2008, 12:53 PM) *

Здравейте весела коледа

искав да питам кадеда напиши сметката за превот на парите

wdf.gif
JesusFreak
Искам да попитам, когато кандидатстваш за продаване на снимки, преди да качиш въпросните три за одобрение, има поленце за качане на снимка: Upload a copy of one piece of photo identification (passport, government issued picture ID, or driver's license).

Какво точно трябва да кача?
freestyler
Цитат(JesusFreak @ Jan 5 2009, 10:45 PM) *

Искам да попитам, когато кандидатстваш за продаване на снимки, преди да качиш въпросните три за одобрение, има поленце за качане на снимка: Upload a copy of one piece of photo identification (passport, government issued picture ID, or driver's license).

Снимай си личната карта, качи я и готово sup.gif
filadendron
Имам малко питане за model release-a на isctockphoto.com . Изпринтирах формуляра на който има много неяснотии поне за мене доста съм зле с Английският затова питам. Конкретените въпроси са ми :
Графата за фотограф -> Name (print) под принт какво значи ? аз си написах името с химикал да не би да става въпрос да е напечатано на принтер името ?
Shoot Description/Reference ? Това не ми е ясно какво се пише там ?
за model information всичко е ясно освен пак за името (print)
Attach Visual reference of Model here (optional) това меню също не ми е ясно ? Като че ли искат принтирани документи на модела което е доста кофти :(
Witness? Тука какви данни се вписват ? пак ли на модела ?

И още един въпрос . За всяка фото сесия ли трябва да ми попълват моделите формуляра или може да си карам с един такъв примерно цялата година ?

Всичко това което се попълва след това се сканира и се адва в сайта ? ако не бъркам?

Благодаря предварително !!!
ilski
PRINT - с главни букви, латиница, написано като в международния паспорт; - Поне аз така го разбирам и правя, и не са ми го връщали
Shoot description - описание на снимките, от какво естество и т.н. Аз там драскам черта.
Attach Visual reference of Model here - там нищо не правиш
Witness - данни на свидетел. Във всички форми на подобни рилийзи, трябва да съществуват данните на фотографа, модела, както и трети човек, "свитетел" на снимките.

Това е. Успех! N1.gif
ilski
eто още един пример. Тази снимка ми я приеха в дрийма:

А в шътъра не, заради logo/trademark :)))))))))
filadendron
Еми за логото на клаксона Сеат като гледам ако виждам добре :)
Одариме един clone на шопа и я пусни пак ще я вземат 100 %
milkova
Здравейте,благодаря за помоща да се регистрирам в iStocphoto , искам да ви ппитам ,каква обработка да направя на файловете преди да ги изпратя, или трябва да са оригинални?
freestyler
Здравей, въпроса ти хубав и се отнася за всички сайтове не специално за айсток, затова би било много по добре да е в отделна тема. Тук ще ти отговоря съвсем кратко - снимките трябва да са добре експонирани с верни цветове, без шум, достатъчно резки, без видими лога и търговски марки. Ако това не е на лице, тогава се обработват снимките. Според мен инспекторите в сток сайтовете не обичат много обработвани снимки. em28.gif
ilski
Според мен пък се котират снимки, които освен издържани като композиция и идея, трябва да са и супер издържани откъм цветове. Разбирай изключително наситени, контрастни, сатурирани, ама и без качеството им да пада. Абе лудница :)

filadendron, не е сеат, а рено. em28.gif
solid123

Снимай си личната карта, качи я и готово

аз също стигнах до поленцето с надпис Upload a copy of one piece of photo identification (passport, government issued picture ID, or driver's license). и качих моя лична снимка в профил а не снимка на личната ми карта и ме пуснаха да продулжа сега съм до момента когато ми искат 3 снимки за удобрение та искам да попитам дали е грешка че съм сложил моя снимка а не на личната ми карта и ако е грешка как мога да я оправя и ако трябва да вкарам снимка на личната ми карта каква да е тя сканирана или просто снимана с дигиталния ми апарат.

Мерси!
solid123
интересува ме как да си направя настроиките на апарата така че да прави възможно наи добрите снимки като качество и какво е iso и на колко трябва да е 50,100 или 200 а има и auto апарата ми е Polaroid I 532

Мерси!
freestyler
Цитат(solid123 @ Jun 25 2009, 08:51 PM) *

интересува ме как да си направя настроиките на апарата така че да прави възможно наи добрите снимки като качество и какво е iso и на колко трябва да е 50,100 или 200 а има и auto апарата ми е Polaroid I 532

Мерси!

Не искам да те отчайвам, но с този апарат няма да ти приема никаква снимка. Разгледай снимките в istockphoto и обърни внимание на качеството им. Минимума към техниката в сток сайтовете е DSLR нисък клас!
solid123
ок а какъв апарат би ми свършил работа би ли ми препоръчал модел който е що годе добър и не мн скъп
freestyler
Цитат(solid123 @ Jun 26 2009, 09:01 PM) *

ок а какъв апарат би ми свършил работа би ли ми препоръчал модел който е що годе добър и не мн скъп

Nikon D5000, Canon 500D, Sony Alpha 350, Olympus E-620
solid123
прегледах апаратите но за сега немога да си ги позволя Fujifilm FinePix S5700 този апарат би ли ми свършил работа поне да започна ще ми приемат ли сники с него от istockphoto.com

Мерси!
freestyler
Цитат(solid123 @ Jun 27 2009, 12:51 PM) *

прегледах апаратите но за сега немога да си ги позволя Fujifilm FinePix S5700 този апарат би ли ми свършил работа поне да започна ще ми приемат ли сники с него от istockphoto.com

Мерси!

НЕ!
Отговорил съм ти съвсем ясно още първия път:
Цитат
Минимума към техниката в сток сайтовете е DSLR нисък клас!
solid123
Би ли ми казал дали всички апарати от тоя линк стават за снимки за istockphoto всички са DSLR но не знам кой клас са ако не стават всички поне би ли ми казал кой модели от тия стават http://www.technomarket.bg/products.php?pa...mp;grupaswe=024

Мерси!
solid123
искам да те питам вместо да вкарам снимка на личната ми карта в прозорчето където ми я иска в istockphoto аз вкарах моя лична снима това грешка ли е само това ми кажи pls и си харесах дигитален апарат sony DLRS a 200 той става ли за снимки за istockphoto.com
freestyler
Цитат(solid123 @ Jun 28 2009, 09:46 AM) *

Би ли ми казал дали всички апарати от тоя линк стават за снимки за istockphoto всички са DSLR но не знам кой клас са ако не стават всички поне би ли ми казал кой модели от тия стават http://www.technomarket.bg/products.php?pa...mp;grupaswe=024
Мерси!

Да стават! beer.gif

Цитат(solid123 @ Jul 2 2009, 09:09 AM) *

искам да те питам вместо да вкарам снимка на личната ми карта в прозорчето където ми я иска в istockphoto аз вкарах моя лична снима това грешка ли е само това ми кажи pls и си харесах дигитален апарат sony DLRS a 200 той става ли за снимки за istockphoto.com

В повечето случай от такива сайтове се изисква копие (снимка) на личен документ, като лична карта, шофьорска книжка, задграничен паспорт. Ако имаш завършена регистрация - качи снимки, ако ги приемат значи всичко е ОК, а ако има проблем ще ти изпратят съобщение.
Sony DLRS a 200 става, но е на долната граница. Това означава, че в по-голяма степен ще е необходимо да си до оправяш софтуерно снимките.
Фотоапарата е необходимо, но не единствено условие да ти приемат снимките. Може да снимаш с най-скъпия апарат на света и пак да не ти приемат снимките.

Успех!
solid123
мерси много за отговорите на въпросите ми мн ми помагат за което ти благодаря сега мисля да си купя книгата тайните на цифровата фотография на Скот Келби според теб добър избор ли е тя и има ли описание на софтуерна обработка на снимки и ако не къде мога да намеря описание за софтуерна обработка на снимки дано не ти се струват глупави въпросите ми

Meрси! beer.gif beer.gif beer.gif
maggee
Във форума на сайта - раздел "Ретуш и предпечат" има доста инфо за обработка на снимки.
rado929
Здравейте, регистрирах се в istockphoto.com качих снимките киито се изискват за първоначално удобрение но вече 3 седмици нямам никакъв отговор от тях. Всеки ден си влизам в профила но и там нищо не пише.
Та въпроса ми е ако не са ме удобрили няма ли поне да ми пратят писмо с отрицание ?
Reg
Здравейте регистрирах се защото тази тема ме развълнува. Аз не съм фотограф, но имам интерес към илюстрациите. Откакто прочетох тази тема реших да понауча повечко програмата Illustrator и докато работех с нея ми ставаше все по интересно. Накрая реших да проверя колко струва една оригинална такава и като видях 1700 лв се отказах да си я купя защото нямам толкова пари, а кога ще събера незнам. Въпроса ми е прече ли че правя илюстрациите си на изтеглена програма.
maya8410
Цитат(rado929 @ Aug 17 2009, 11:18 AM) *

Здравейте, регистрирах се в istockphoto.com качих снимките киито се изискват за първоначално удобрение но вече 3 седмици нямам никакъв отговор от тях. Всеки ден си влизам в профила но и там нищо не пише.
Та въпроса ми е ако не са ме удобрили няма ли поне да ми пратят писмо с отрицание ?

Нормално е ... изчакай още две седмици и тогава започвай да се притесняваш em28.gif
При всички случаи ще те уведомят.

Цитат(Reg @ Aug 17 2009, 12:03 PM) *

Здравейте регистрирах се защото тази тема ме развълнува. Аз не съм фотограф, но имам интерес към илюстрациите. Откакто прочетох тази тема реших да понауча повечко програмата Illustrator и докато работех с нея ми ставаше все по интересно. Накрая реших да проверя колко струва една оригинална такава и като видях 1700 лв се отказах да си я купя защото нямам толкова пари, а кога ще събера незнам. Въпроса ми е прече ли че правя илюстрациите си на изтеглена програма.

Кратък отговор - НЕ! От илюстрации се печели доста добре em24.gif регистрирай се и в фотолия и дриймстайм там е по-лесно. Успех с Illustrator beer.gif

цитат от една друга тема:
Цитат
За сетен път ще помоля, новите въпроси да се пускат в отделни теми! Това ще подобри общата организацията на форума и ще помогне за по-лесно намиране на информация и по-прегледен цялостен вид. Благодаря!
Reg
Благодаря за отговора
Zdarsti
Ох тия пък лична карта.Не мога ли да дам нещо друго освен тия шофьорск и книжки и тем подобни...например ако дам нещо от нета (ID)
дали ще е проблем xixi.gif xixi.gif xixi.gif
freestyler
Цитат(Zdarsti @ Feb 19 2010, 09:48 PM) *

Ох тия пък лична карта.Не мога ли да дам нещо друго освен тия шофьорск и книжки и тем подобни...например ако дам нещо от нета (ID)
дали ще е проблем xixi.gif xixi.gif xixi.gif

Ей това българите сме опасна работа - ама не може ли това, не може ли онова ... xixi.gif
Ами ... не може - правилата трябва да се спазват! Там важат законите на един друг свят, свят в който правилата важат за всички и се спазват от всички!
beer.gif
karaman
Много интересна тема.Дали имам някакъв шанс със сканирани негативи.От скоро снимам и го правя с аналогов апарат.но незнам дали ще одобрят такива снимки.
freestyler
Цитат(karaman @ Apr 6 2010, 02:51 PM) *

Много интересна тема.Дали имам някакъв шанс със сканирани негативи.От скоро снимам и го правя с аналогов апарат.но незнам дали ще одобрят такива снимки.

Приемат сканирани - ако не приемат дадена снимка, то със сигурност, не е защото е снимано на негатив. em24.gif
karaman
Цитат(freestyler @ Apr 6 2010, 05:51 PM) *

Приемат сканирани - ако не приемат дадена снимка, то със сигурност, не е защото е снимано на негатив. em24.gif

Благодаря за информацията,ако се наложи пак ще питам em24.gif
karaman
Още един въпрос,ако искам да продам снимка на интериор например трябва ли ми някакъв документ от собственика на жилището?
freestyler
Цитат(karaman @ Apr 7 2010, 10:20 AM) *

Още един въпрос,ако искам да продам снимка на интериор например трябва ли ми някакъв документ от собственика на жилището?

Не, не ти трябва пропърти рилийз за интериорни снимки.

ПП. Пускай въпросите в отделни теми, ако не са пряко свързани с регистрацията или качването на снимки в Айсток. em28.gif
roshinio
Благодаря за полезната тема :)
levisoft
Здравейте, може ли да побликувате верните отговори на теста (като на 1-ва стр. от тази дискусия) тъй като ноеият тест се различава от този през 2008 г.
Благодаря.
pahicefalozavar
Доста полезно :)
peturdimov
Добър ден, извинявам се предварително за глупавия въпрос, но съм нов и искам да попитам в istock след като се регистрирам къде да натисна за да кача снимки за одобрение :)
freestyler
Логваш се в сайта, влизаш в профила си, търсиш Upload в менюто долу в ляво. Успех!
peturdimov
Мерси много : )
peturdimov
Влизам в профила си но не намирам бутон upload...какво трябва да направя за да ми се появи?
freestyler
Попълни ли тест от въпроси и изпратили снимки за одобрение?
Явно има промени, а първия пост на темата не е съвсем актуален, но все пак логиката на нещата е същата.
kimmik
А относно tax form W-8 мисля беше или нещо подобно, някой знае ли нещо. В другите сток сайтове задължително се попълваше, но в Istock никъде не я видях.
freestyler
Цитат(kimmik @ Dec 12 2012, 12:18 AM) *

А относно tax form W-8 мисля беше или нещо подобно, някой знае ли нещо. В другите сток сайтове задължително се попълваше, но в Istock никъде не я видях.

Няма страшно то така е направено че те принуждават да го попълниш. Разбира се ако си искаш парите и когато му дойде времето.
Това си е чиста бюрокрация и - % за данъци.

offtopic.gif Като казах данъци, сега слушах как във Франция от другия месец ще вземат по 75% данък на остатъка от над 1 000 000 евро/година. Това се казва данък rolleyes.gif
Това е "lo-fi" версия на нашия форум. За да видите пълната версия, моля натиснете тук.